Background

Proces spawania był znany już w epoce brązu. Pierwszym spawanym metalowym przedmiotem był nóż wykonany z meteorytu i datowany na około 1600 r. p.n.e.; jednak dopiero pod koniec XIX wieku Sir Joseph Wilson Swan opracował pierwszy taki proces. Dziś spawanie ma wiele zastosowań w życiu codziennym, m.in. w budownictwie, lotnictwie i podróżach kosmicznych i stało się jednym z najpopularniejszych sposobów łączenia metalu.

Czym tak naprawdę jest metal?

To solidny materiał, który składa się z pierwiastka metalicznego i innych elementów niemetalicznych. Metale są dobrymi przewodnikami ciepła i elektryczności, co czyni je bardzo popularnym w wielu branżach, m.in. elektronicznym, zbrojeniowym czy spożywczym. Stal jest natomiast stopem, czyli mieszaniną metali. Najważniejszym pierwiastkiem stopowym w stali jest węgiel (C), który w połączeniu z żelazem (Fe) tworzy twarde kryształy zwane węglikami. Wraz ze zwiększeniem zawartości węgla w stali, zwiększa się również jej wytrzymałość. Jednak jak w każdym przypadku – co za dużo, to niezdrowo. Jeśli do mieszanki dostanie się zbyt dużo węgla, wpłynie to negatywnie na wytrzymałość stopu. Stanie się on bowiem kruchy i może być podatny na pęknięcia pod wpływem uderzenia czy obciążenia.

Na czym polega spawanie?

Przechodząc do sedna sprawy, spawanie to proces trwałego łączenia ze sobą dwóch kawałków metalu. Wykorzystuje się w nim ciepło, aby stopić fragmenty elementów, a następnie złączyć je ze sobą, tworząc wiązanie bardziej trwałe niż każdy z nich z osobna. Istnieje wiele różnych rodzajów procesów spawalniczych; niektóre są używane do wsparcia strukturalnego, a inne do celów estetycznych. Najpopularniejszym rodzajem spawania jest spawanie łukowe, w którym źródłem ciepła jest prąd elektryczny; istnieją również inne metody, takie jak zgrzewanie oporowe lub wiązką laserową, w których jako źródła ciepła stosuje się odpowiednio łuki elektryczne lub wiązki laserów o dużej mocy. Niezależnie od tego jak łączymy elementy, zawsze używany jest specjalny pręt zwany prętem spawalniczym — zawiera on materiał wypełniający, który topi się na miejscu pod wpływem ciepła i tworzy trwałe połączenie między elementami

Spawanie jest jednym z najważniejszych procesów w przemyśle metalowym. Pozwala na tworzenie łączenie elementów, tworzenie konstrukcji, a czasem wpływa nawet na walory estetyczne produktu. Mamy nadzieję, że ten materiał pomógł wam lepiej zrozumieć jego istotę.

Roto-Tools sp. z o.o.

ul. Łużycka 1

44-300 Wodzisław Śląski

ZAINTERESOWANY?

Skontaktuj się z nami

    Home

    Wsparcie

    KontaktO nas
    Roto-Tools Sp. z o.o. z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim, 44-300 Wodzisław Śląski, ul. Łużycka 45, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, nr KRS 0000878177, NIP 6381697980, REGON 240481261, kapitał zakładowy: 50.000,00 zł, opłacony w całości.